Ma 144 éve döntött úgy az Egyesült Államok kongresszusa, hogy a Yellowstone nemzeti parki státuszt és védelmet kapjon.

Leonardo DiCaprio a végre elnyert Oscar-díj átadása utáni köszönőbeszédben a környezet megóvásának fontosságára hívta fel a figyelmet. Ez is jelzi, hogy milyen sokakat foglalkoztat ez a kérdés, aminek talán még mindig nem szentelünk elég figyelmet.

Pedig immáron közel másfél évszázada annak, hogy az amerikai képviselők megszavazták a javaslatot, ami a Yellowstone különleges státuszát biztosította. Meglehet, talán csak véletlenül döntöttek így, egyszerűen úgy vélték, semmilyen gazdasági jelentősége nincs az alig ismert, kevesek által lakott területnek, mit számít, ha ott nem engedélyezik a szabad rablást. Bármi is volt az ok, hamarosan újabb nemzeti parkok követték a sorban.

1872-ben mindenesetre az ország északnyugati részén található területről keveset tudtak. Csak az 1800-as évek elején érkeztek ide az első felfedezők, és a beszámolóikat a gejzírekről, fortyogó, különös színű tavakról kevesen vették komolyan. 

A polgárháború után indult néhány expedíció. A legfontosabbat 1871-ben Ferdinand Hayden geológus vezette, aki magával vitte William Jackson fotóst, aki megörökítette a legizgalmasabb részeket. Ezek a képek kerültek a kongresszus elé, bizonyítva, hogy különleges területről van szó. (Én is ezek közül a klasszikus fotók közül válogattam, mert akik szavaztak, pont ugyanezeket láthatták annak idején.)

A törvényt Grant elnök március 1-én írta alá, és ezzel precedenst is teremtettek a nemzeti parkok létrehozására. Miközben telepes népesítettek be minden létező területet, a védelem egészen újszerű felfogást tükrözött. Ma már az egész világon rengeteg a nemzeti park, melyek szerepe természetesen fontos, de bőven volna még tennivaló, ha meg akarjuk óvni a bolygónkat. 

A gond ugyanis az, hogy a védett területek még mindig csak a Föld kicsiny részét képviselik. Amíg máshol mindenhol megy a környezetszennyezés, az erdőirtás, a kontrollálatlan túlhalászat, addig sokat nem ér, hogy pár rezervátumban békében élhetnek az élőlények. Gyors és egyszerű megoldás nyilván nincs- ám azért igazán példamutató az a jövőbelátás, amivel 1872-ben rendelkeztek az első nemzeti park ötletgazdái.