1946 júliusában dobták piacra a kétrészes bikinit, amit úgy hirdettek, hogy kisebb, mint a világ legkisebb fürdőruhája.

A reklámnak természetesen volt előzménye. Az ismert, hogy kétrészes női fürdőruhák már sokkal korábban léteztek, például a rómaiak idején is. A huszadik század elején is akadtak ilyen modellek, de ezeknél azért ügyeltek arra, hogy takarják a köldököt. Aztán a háborús évek alatt valószínűleg nem a fürdőruha-divat hozta lázba az emberek többségét.

A világégés utáni első felszabadult nyáron viszont már visszatért az élet a strandokra, a tengerpartokra. Két francia tervező szinte egyszerre fogott bele új kétrészes fürdőruhák megálmodásába. Hiány volt megfelelő anyagokból, ezért ezt egyfajta takarékosság is diktálta. 

Jacques Heim a saját kreációját Atome néven dobta piacra, és úgy reklámozták, mint a világ legkisebb fürdőruháját. Ha már atomkorszak, erre rákontrázva a kísérleti atomrobbantások helyszíneként ismert Bikini Atoll nevét kölcsönözve Louis Reard bikini néven kezdte árulni saját modelljét, ami még Heim merész fürdőruhájánál is kevesebbet takart- ezért hirdették hát úgy, hogy a világ legkisebbjénél is kisebb. Azt mondták róla, csak az az igazi bikini, ami belefér az eredeti apró doboznyi csomagolásába, és amit egy jegygyűrűn is át lehet húzni.

Reard 1946. július 5-én mutatta be a bikinit a nyilvánosság számára a Piscine Molitorban, ám az annyira keveset takart, hogy egyetlen modell sem akarta viselni. Reard ekkor talált rá a 19 éves Micheline Bernardinire, aki erotikus műsorokban dolgozott sztriptíztáncosként, így aztán nem volt semmi baja a bikinivel. Az ős-bikini nagyon hasonlított a maiakra, egy melltartó volt a felsőrész, míg az alsó két háromszög, amit vékony pánt kötött össze. 

A bikini gyorsan népszerű lett- elsősorban a férfiak körében, akik imádták az alig valamit takaró fürdőruhát. Persze a nők is elkezdték vásárolni és viselni, de eleinte több országban betiltották a viseletét, a Vatikán is felemelte a szavát. Az Egyesült Államokban is csak később, a szabadosabb hatvanas években terjedt el széles körben. Sokat jelentett az is, amikor egyre több híresség kezdte hordani, Brigitte Bardot vagy a Dr No című James Bond-filmben Ursula Andress.

Ma pedig  már nehéz lenne elképzelni strandot a világ túlnyomó részén, ahol kinéznének egy nőt falatnyi bikiniben...