Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Öt éve hunyt el Steve Jobs

Milyen hosszú idő manapság fél évtized, ám Jobs személye olyan ikonikussá vált, hogy most is élénken él az emléke.

Nehéz az Apple-ről úgy szót ejteni, hogy az embert ne találja meg egyik vagy másik oldal. Vannak a cég fanatikus rajongói, akik számára ez már-már vallásos imádat, és minden esetleges kritikára van egy frappáns visszavágásuk. És persze vannak a zsigerből utálkozók is, akik akkor is gyűlölik a céget a termékeikkel együtt, ha soha egyszer sem vették kezükbe azokat.

Azért megpróbálok lavírozni egy kicsit az álláspontok közt. Szerintem elektronikában utazó cégnél azért elég jól megsaccolható, a termékeik ultragagyik-e vagy többnyire korrektül sikerültek. Az Apple pedig igenis kifinomult cuccokat dobott a piacra. Lehet azon vitatkozni, mikor melyik gyártóé volt a legeslegjobb telefon vagy tablet vagy notebook, de az mókás, amikor valaki nem ismeri el, az Apple ott van az élmezőnyben.

Az egy másik kérdés, kinek sikerül eladni a cuccait. Az Apple sikeresen épített kultuszt, és ebben is nagy szerepe volt Steve Jobs-nak. Elég valószínűtlennek tűnne, ha azt mondanánk, nem bikinis csajokkal lehet jól eladni cuccokat hanem egy középkorú, átlagos megjelenésű garbós fickóval, mégis utóbbi lett a nyerő stratégia. Nem minden Jobs-ötlet jött be, de pont elég ahhoz, hogy ma a világ egyik legnagyobb cége az általa alapított vállalkozás.

Aki beleásta magát a dolgokba, hamar rájöhetett, Jobs messze nem volt szent ember. Az üzleti életben elért sikerekhez bizonyára kell időnként gátlástalanság, pofátlanság is. Nincs olyan lángelme, aki mindig mindent mások előtt talál ki- ám ahhoz is kell ám tehetség, hogy észrevegyük mások ötleteiben a nagy lehetőséget. Jobs elég sokszor érzett rá, mikor mi lesz jól eladható, képes volt a munkatársait úgy motiválni hogy adott kor csúcstermékeit tervezzék meg, és ő pedig bedobta magát a marketingben.

A recept egyszerűnek látszik, de az iszonyúan nagy verseny és a magas fejlesztési költségek miatt mégis elég nehéz lemásolni. Maga az Apple is küzd vele, hogy Jobs halála óta azért vesztett vonzóságából a márka. Félteni nem kell őket, természetesen, pénz van bőven, csak épp aki ismeri az iparágat, pontosan tudja, a tegnap királyaiból könnyen lehetnek a holnap vesztesei- mesélhetne erről a Nokia, a Yahoo, a Myspace.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az Apple-nek pár év múlva vége, nem várom kárörvendően a nagy bukást. Nekem a telefon meg a tablet csak egy termék, Jobs-nak sem állítanék házioltárt. Viszont érdekel az, hogyan lehet valaki sikeres. És mivel érdekelnek a különféle techcuccok, ezeknek történelme, szívesen olvasok ilyesmiről. Izgalmas mennyire messze jutottunk az Apple II-től a mostani kézben tartható erőgépekig.

És mennyi minden van, amit nem is hittünk volna. Még pár éve is teljesen általános volt a vélekedés, hogy nagy tömegek soha nem fognak rászokni arra, hogy telefonon internetezzenek, azzal fotózzanak, azon nézzenek filmet, sőt, azon intézzék a céges ügyeket. Ugye el se hinnéd, hogy tech újságírók értetlenkedtek azon, minek ezt a sok felesleges funkciót belezsúfolni egy telefonba? Pedig így volt.

Jobs vélhetően abban volt rettentően erős, hogy meggyőzött minket arról, szükségünk van olyan dolgokra, amikről mi magunk sem gondoltuk, hogy nem élhetünk nélkülük. Arca lett a saját cégének, és személyisége pont olyan fontos tényező lett a sikerben, mint a termékek kétségkívül magas minősége. 

Azt nem tudom éppenséggel, ma a techvilágban a háttérben álló nagybefektetők mennyire örülnének neki, ha a hozzá hasonló vizionáriusok állnának a gigacégek élén. Hiszen ez azzal jár, hogy egy önjáró (és önfejű) ember mögé kellene beállni, miközben szép csendben degeszre kereshetik magukat ilyen rocksztár-típusú vezetők nélkül is. Jobs pedig megmarad legendának, akiről lehet könyvet írni, filmet forgatni, azaz még halálában is hoz egy kis bevételt páraknak. Nyilván annál többet, minél inkább eltúlozzák az eredményeit. Így aztán pár családtagon, munkatárson, baráton kívül úgy igazán senki nem tudja, milyen ember volt. 

És ez talán így is van jól.

0 Tovább

A némafilm legendája

Ma 121 éve született Buster Keaton, a filmkészítés korai időszakának egyik legnagyobb sztárja.

színész

A némafilmek korszakából, Hollywood hőskorából sok film maradt fenn, de a mai fiatalok már nem nagyon ülnek le a képernyő elé, hogy lássák a klasszikus alkotásokat. Charlie Chaplin neve még ismerősebb, de Harold Lloydról már valószínűleg nagyon kevesen hallottak, és vélhetően Buster Keaton említésére sem kapják fel a fejüket.

színész

Pedig a jellemzően bús arccal komédiázó színész igazi legenda, filmjeinek némely jelenete most is lenyűgöző. Keaton már 1917-ben kamerák elé, a múlt század húszas éveiben pedig olyan zseniális filmeket készített, mint A navigátor vagy A generális. Utóbbiban a kaszkadőr nélkül dolgozó színész egészen elképesztő dolgokat vállalt be, ráadásul nem csak szereplője, társrendezője is volt a filmnek.

Természetesen a hangosfilmezés korában sem hagyott fel a munkával Buster Keaton, filmográfiája meglehetősen hosszú, egészen 1966-os haláláig dolgozott. De karrierje kétségkívül mélypontra került, miután a közönség a némafilmes vígjátékok helyett másféle műfajokat kedvelt meg. Magánéleti problémáiból csak hosszú évek után lábalt ki, és utána találták meg a szerepek a faarccal is hihetetlenül komédiázó Buster Keatont. Meglepő lehet, hogy lehetett annyira vicces ilyen arcberendezéssel.

színész

Noha a nagyközönség mostanában leginkább CGI-vel telezsúfolt szuperhős-filmeket kap az arcába, a szakmán belül óriási megbecsülés övezi az 1966-ban elhunyt Keatont. Ez esetben nyugodtan hihetünk a szakértőknek: a filmművészet egyik igazi legendája volt.

színész

színész

színész

színész

színész

0 Tovább

Táncosok mozgásban

Noha a tánc maga a mozgásról szól, de jó fotós állóképekben is meg tudja örökíteni a lenyűgöző dinamizmust.

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

tánc

0 Tovább

Meglepitetkó ajándékba

Egy ismert brooklyni tetoválóművész, Scott Campbell ingyen tetoválja azokat, akik vállalják, hogy bedugják a karjukat egy lyukba, és ő saját elképzelésének megfelelő rajzot varr rájuk. Igazi meglepetés lesz így az elkészült tetoválás...

0 Tovább

Ma lenne 78 éves Romy Schneider

Az örök Sissi alig 42 esztendősen hunyt el- noha már 18 évesen sztár volt a fiatal királyné szerepében, magánélete zaklatott és boldogtalan volt.

színésznő

Osztrák színészcsaládból származott, természetes volt számára a szereplés, egészen fiatalon kamera elé állt. Ám az óriási sikert aratott Sissi után igyekezett a kosztümös romantikus filmek világától távolságot tartani, mert komolyabb karrierje vágyott. A gyönyörű és tehetséges színésznőnek bőven jutottak szerepe, de a sztárság csillogása mögött sok szomorúság is érte. 1982-ben hunyt el, nem pontosan tisztázott körülmények közt.

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

színésznő

6 Tovább

Előszó

"Végre megmozdult egy kicsit a kultúrmunka is. Abban biztosan egyetértünk, hogy ez nagyon helyes. Persze, hogy nagyon helyes! Már érezni lehet a jó hatását a termelésben is, márpedig ez a fontos, ugye. Persze, hogy ez a fontos! Nem baj az, ha van egy kis vita körülötte, hadd legyen. Van egy kis harc is, hadd legyen. Az nem árt." (Dalolva szép az élet, 1950)

Google hirdetés





Kockázatok és ellenjavallatok

elche@freemail.hu

Google hirdetés

Legfrissebb bejegyzések

Hirdetés

Kedvencek

A nagy Kék A nagy Kék

Túrán innen, túrán túl, hol a gyaloglás, kerekezés, evezés az úr......

Kultúrmunka Kultúrmunka

Élmény, benyomás, vélemény filmről, zenéről, irodalomról, tévéről...

Darwin Darwin

Kis és nagy teljesítmények az emberek és állatok világából. Van aki győ...

Sportfoglalkozás Sportfoglalkozás

Ez a mindennapos testnevelés fotelszurkolóknak: hírek, érdekességek, sztori...

Big Blue Búvár Blog Big Blue Búvár Blog

Kalandjaim a mélység világában és a felszínen, hírek a tengerről, és mi...

Hirdetés