Sose volt ilyen könnyű amerikai egyetemi kurzusokra beiratkozni.
Valamikor régebben olvastam a Coursera nevű oldalról, ahol azzal kecsegtettek, mindenféle egyetem által indított online képzésekben lehet részt venni, akár ingyen. Szemezgettem a lehetőségek között, aztán pár hete úgy döntöttem, az egyikkel próbát teszek.
Előre kell bocsátanom, én elég sokat koptattam az egyetemi padokat. Ebből következően jó rálátásom van a hazai felsőoktatás nagyjából 15 évvel ezelőtti helyzetére- és családtagok tanulmányai miatt a mostanira is. A két állapot nehezen összehasonlítható: a régi rendszerben simán megoldottam, hogy a tárgyak felére be se tettem a lábam, csak a vizsgákon csúsztam át valahogy, ám mivel csak egy napra időzítettem a tudás megszerzését, eléggé hiányosak voltak az ismeretek. Más kérdés, ez majdnem kényszer is volt, mert sokkal több, sokkal komolyabban vett vizsga volt, féléves munkára ritkán kaptunk megajánlott jegyeket.
Aztán a gyakorlatban meg úgyis kiderül, hogy amit tanultunk, azt vagy lehet valamennyire használni, vagy nem. Utóbbira lehetett ok az, hogy egészen más jellegű területen dolgoztam, no meg az is, hogy teljesen hasznavehetetlen, elavult vagy merőben elméleti volt a tananyag.
Azt gondolom, attól még tanulhatunk mindennap, hogy nem iskolába járunk. Olvasunk, tájékozódunk- persze nem mindegy, hogy a Való Világ szereplőinek a nevét memorizáljuk vagy az asztrofizika új eredményeiben mélyülünk el. A lényeg az, hogy normál esetben van egy kellemes tudásvágy, és akkor nem is olyan fontos, mennyire szervezett között tanulunk.
Vagy mégis? A Coursera kurzusa a kvízekkel, feladatokkal, értékelésekkel egy kicsit visszahozott a régi egyetemi hangulatból, és bevallom, élveztem határidőre teljesíteni a dolgokat. A tananyag jól felépített, egyszerűen követhető volt, rövid videókból és szöveges anyagokból állt össze heti bontásban, de a héten belüli anyagoknál a saját döntésem volt a sorrend.
Azt meg kell mondjam, összevetve azzal, ahogy egy magyar egyetemi félév kinézett, ez az öthetes kurzus sokkal egyszerűbb kvízekkel dolgozott, mint amilyen egy rendes vizsga volt annak idején. De! Volt ilyen rövid, egyszerű kvízből minden héten 6-7, meg egy nagyobb feladat, az írásos vagy videós feladatokat a tanulók egymásnak értékelték, szóval igenis folyamatosan kellett foglalkozni az egésszel. És bármennyire egyszerűnek tűnt a törzsanyag, abból ami lényeges meg is maradt. Nyilvanvalóan ez is a cél, hiszen ez egy ingyenes online kurzus, nem pedig doktori iskola. Fizetni csak akkor kellett ennél a tanfolyamnál, ha hivatalos igazolást is akar az ember az elvégzéséről- ehhez még a személyazonosságot is ellenőrizték.
Nem akarom túlragozni: a Coursera jó. Van nyelvi kurzus, marketing, programozás, biológia, miegyéb. Természetesen idegen nyelvet kell hozzá beszélni (nem csak angol kurzusok vannak), de ezen túlmenően ingyen lehet hozzájutni tudáshoz. A világ bármely sarkában ülve tanulhatunk, kötöttségek nélkül.
Ez szerintem óriási lehetőség, és tényleg csak rajtunk múlik, élünk-e vele, vagy mégis inkább a tévét nézzük. Amilyen mostanában a műsorok színvonala, szerintem nyugodtan adhatunk esélyt a tanulásnak.